Chociaż nie ma złotego środka na przeprowadzenie inspekcji w pokojach hotelowych, to ważne jest, aby rozważyć i pamiętać o pewnych wytycznych, które oznaczają dobre zarządzanie i poszanowanie interesów gości podczas pobytu.

1. Pukanie do drzwi przed wejściem

Chociaż pokój hotelowy jest prawdopodobnie pusty, ważne jest, aby nie wchodzić do niego bezpośrednio z kluczem głównym, ale zapukać do drzwi i poczekać kilka chwil, upewniając się, że pokój jest rzeczywiście niezamieszkały.

2. Upewnij się, że rzeczy są w dobrym stanie technicznym

Przy nadzorowaniu pokoi hotelowych istotne jest aby wszystko działało prawidłowo. Należy sprawdzić stan drzwi, zamka, włączników i gniazdek w pomieszczeniu. Konieczne jest również sprawdzenie działania telewizorów, łóżka i prysznica, a także pozostałych usług, które są dostępne w pokoju.

3. Zwróć uwagę na czystość

Aby goście mieli miły pobyt w hotelu, konieczne jest, aby pokój był czysty i schludny. W tym celu należy sprawdzić, czy zarówno ręczniki, jak i pościel są w doskonałym stanie. Ważne jest również upewnienie się, że nie ma kurzu pod łóżkiem, lub wewnątrz szaf, jak również, że kosze na śmieci są puste.

4. Zaopatrzenie pomieszczenia

Nadzorując pokoje hotelowe należy zadbać o to, aby były one zaopatrzone. Obejmuje to różne zadania, na przykład, jeśli pokój ma mini bar, upewnij się, że jest pełny w żywność i napoje dostępnych w ofercie hotelu. Należy również sprawdzić daty ważności i opakowania, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie przydatności.

Kolejną istotną kwestią do rozważenia jest to, czy piloty (zarówno do telewizora jak i klimatyzacji) posiadają baterie i działają prawidłowo.

Należy zapewnić w pokoju komplety pościeli i ręczników, a także niezbędne rzeczy w łazience (m.in. papier toaletowy, mydło, szampon, odzywkę do włosów, kremy).

Czego należy unikać?

Podczas gdy monitorowanie stanu pokoju hotelowego może wydawać się prostym zadaniem, istnieją pewne kwestie, których należy unikać.

Osoba lub zespół odpowiedzialny za nadzór powinien posiadać gruntowną wiedzę na temat standardów jakości oferowanych przez hotel, a także jego wewnętrznego funkcjonowania. Musi ona być uważna, zdolna, zorientowana i musi wykonywać swoją pracę z wysokim poziomem koncentracji. Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać podczas wykonywania zadania nadzoru pokoju i żadna z nich nie może umknąć uwadze.

Wskazówki i kwestie do rozważenia

Nadzór powinien być prowadzony w sposób zorganizowany i zaplanowany, dlatego technologia jest skutecznym narzędziem: można sporządzić listę spraw do załatwienia i nadzoru, które będą odhaczane przez odpowiedzialny personel w miarę ich realizacji.

Innym przydatnym narzędziem jest przeszkolenie osoby, która będzie nadzorowała pomieszczenia. Możesz podpowiedzieć im, jak wykonać to zadanie: oprócz dostarczenia im narzędzia technologicznego i listy kontrolnej, o której mowa powyżej, poradź im, aby wykorzystali swoje zmysły podczas wykonywania nadzoru: powinni obserwować każdy szczegół, który jest im przedstawiany, harmonia miejsca jest kluczowa, wszystko musi być nieskazitelne na pierwszy rzut oka; powinni być świadomi różnych zapachów, które prezentuje pomieszczenie, wszystko musi być czyste i w doskonałym stanie. Głośność telewizora, wentylator w łazience, mini bar: nic nie może być uciążliwe dla gościa, ponieważ przychodzi on do pokoju, aby odpocząć i żaden hałas nie może zakłócić lub utrudnić mu korzystania z pokoju. Aby zagwarantować gościom przyjemny pobyt, konieczne jest, aby miejsce w którym będą przebywać i być może będą obecni przez większość czasu, było w dobrym stanie i sprawne.