Aktualnie miasto jest siedzibą władz powiatowych oraz liczy około 13 tysięcy mieszkańców. Pierwsze pisemne ślady miejscowości pojawiają się w XIII wieku, a dokładnie to w dokumencie opatowskim z 1224 roku.

Nie jest znana data nadania praw miejskich Głubczycom, jednak musiało to nastąpić w pierwszej połowie XIII wieku, ponieważ od tego momentu notuje się tzw. prawo głubczyckie w poszczególnych wsiach. Także od tego stulecia Głubczyce były częścią księstwa opawskiego, którym władali potomkowie króla Czech Przemysła Ottokara II. Po śmierci jednego z nich w 1365 roku, władzę przejęła jego żona i odtąd Głubczyce stanowiły samodzielne księstwo aż do 1503 roku, kiedy weszły w granicę księstwa krnovskiego.

Kilkadziesiąt lat później miasto stało się własnością Jerzego Hohenzollerna, który wprowadził do miejscowości luteranizm. W ciągu kolejnych lat Głubczyce były zamieszane w wojnę trzydziestoletnią, podczas której zarząd nad miastem przejął ród Liechtenstein przywracający katolicyzm. Ten stan trwał aż do 1742 roku – wtedy Głubczyce dostały się pod panowanie Prus. W następnym wieku miasto znalazło się też w obrębie Rzeszy Niemieckiej, a od 1945 roku jest polską miejscowością leżącą blisko czeskiej granicy.

Głubczyce były częścią wielu kultur na przestrzeni tych kilkuset lat, zatem nic dziwnego, że można tu zobaczyć ciekawe zabytki. Zwiedzanie warto zacząć od miejskiego rynku, gdzie stoi piękny ratusz wybudowany w XIV wieku i od tego czasu wiele razy remontowany. Obecnie funkcjonuje w nim Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Przed tą konstrukcją znajduje się barokowa Kolumna Maryjna z 1738 roku.

Zobacz też najlepsze atrakcje w Busku-Zdroju na uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl.

Kolejny zabytek to baszta stanowiąca kiedyś część murów obronnych Głubczyc. Interesujący jest też kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który pierwotnie wzniesiono w XIII wieku. W mieście organizuje się również kilka imprez, m. in. Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów czy Głubczyckie Dni Kultury.