Choć Dolny Śląsk kojarzony jest głównie z pięknymi rezydencjami oraz z tajemniczymi zamczyskami, w trakcie wizyty po tej krainie możemy ujrzeć sporo innych perełek architektury. W gronie tych najciekawszych zabytków znalazły się Domy Tyrolskie, którymi kuszą nas leżące na terenie Kotliny Jeleniogórskiej Mysłakowice. Są one cennymi pamiątkami oraz obowiązkowymi punktami w programie każdej wycieczki po tej części kraju. Co warto wiedzieć na ich temat?
Skąd wzięli się Tyrolczycy w Mysłakowicach?
Osadnicy z Tyrolu trafili na Dolny Śląsk w połowie XIX wieku, kiedy to – jako ewangelicy – w swych rodzinnych stronach stali się ofiarami prześladowań religijnych. Dzięki zgodzie pruskiego króla Wilhelma III mogli się bezpiecznie osiedlić w rejonie Jeleniej Góry, m. in. w okolicy Bukowca i Kowar. Największym ich skupiskiem stały się jednak Mysłakowice, na terenie których Fryderyk Wilhelm III pozwolił Tyrolczykom zbudować własne osiedle. Osada ta nosiła nazwę Erdmannsdorf-Zillerthal. Jej pozostałości, w postaci kilku zabytkowych domów, widoczne są do dziś.
Wstąp też na walbrzychinfo.pl, aby poznać najlepsze atrakcje w Wałbrzychu i okolicach.
Domy Tyrolskie i ich specyfika
Domy Tyrolskie mają swój unikalny charakter. Od samego początku silnie kontrastowały one z tradycyjnymi zagrodami śląskimi, składającymi się z trzech budynków skupionych wokół podwórza. Dla Tyrolczyków typowym rozwiązaniem były zagrody jednobudynkowe, przy czym część mieszkalna liczyła sobie dwie kondygnacje. Dwuspadowy dach oraz silnie wysunięty okap to kolejne cechy, którymi wyróżnia się tyrolska architektura. Elementem, któremu w czasie zwiedzania takich domów z pewnością warto się uważniej przyjrzeć, są okazałe, drewniane balkony, zdobiące część mieszkalną na wysokości piętra. Zachwycają one misternością wykonania oraz wspaniałymi elementami roślinnymi, którym warto się uważniej przyjrzeć.
Mysłakowice to nie tylko Domy Tyrolskie, ale i pełna zabytków okolica. Tutejszy pałac, znajdujący się w pobliżu tyrolskiej osady, jest przecież tylko jedną z wielu perełek architektury, jakimi zachwyca Kotlina Jeleniogórska oraz Dolina Pałaców i Ogrodów.