Piękna sceneria Pogórza Przemyskiego, wspaniałe widoki na dolinę Wiaru oraz wyjątkowy spokój – takimi skarbami przyciąga turystów Posada Rybotycka, będąca jednym z ciekawszych miejscowości na terenie Pogórza Przemyskiego. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł zwiedzać okolice Kalwarii Pacławskiej, wędrować po Połoninkach Rybotyckich oraz odkrywać piękno rezerwatu przyrody „Turnica”. Sama Posada Rybotycka może się pochwalić bezcennym skarbem – obronną cerkwią, będącą najstarszą murowaną cerkwią na ziemiach polskich.

Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dla kogo stanie się on wspaniałym celem wycieczki?

Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej może oczarować każdego miłośnika architektury oraz historii. Jest to nie tylko najstarsza w Polsce cerkiew tego typu, ale jedna z zaledwie dwóch zachowanych do naszych czasów cerkwi murowanych o charakterze obronnym. Wiadomo, że cerkiew ta została zbudowana w XIV wieku i była częścią prawosławnego monasteru. Co ciekawe, jak czytamy na portalu związanym z województwem małopolskim MalopolskaInfo.pl, również i tam można spotkać piękne cerkwie, które warto odwiedzić.

Opuszczona przez wyznawców

Niestety, po II wojnie światowej cerkiew ta została opuszczona przez dotychczasowych wyznawców, a wieloletnie zaniedbania sprawiły, iż jej stan znacznie się pogorszył. Obiekt ten zdołał jednak przetrwać do naszych czasów, a jego gotyckie prezbiterium wciąż zachwyca swymi charakterystycznymi szczytami. Cerkiew ta może się również pochwalić bardzo grubymi murami oraz wnętrzem, w którym – mimo poważnych zniszczeń – wciąż można dostrzec ślady polichromii z XVI stulecia. Są to cenne malowidła utrzymane w bizantyjskim stylu, które mogą zrobić wielkie wrażenie na wszystkich miłośnikach sztuki cerkiewnej.