Górny Śląsk ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie sprawią wiele radości każdemu z nas. Choć ten skrawek Polski zwykle kojarzony jest z przemysłem, na jego terenie nie brak pięknych rezydencji. Jakie obiekty zasługują na szczególne zainteresowanie?

Wycieczki po Górnym Śląsku

Kto w czasie wycieczki po Górnym Śląsku chce zobaczyć, jak wyglądało życie jego najbardziej zamożnych mieszkańców, ten może wybrać się w podróż śladami okazałych rezydencji. Jest ich sporo, a każda z nich zadziwia oryginalnym wyglądem. Wśród tych najciekawszych znajduje się zamek w Mosznej, będący pamiątką z czasów  Tiele-Wincklerów. Do dziś budowla ta przyciąga uwagę licznymi wieżyczkami oraz parkiem, po którym tak chętnie spacerują turyści z całego kraju. Innym obiektem, w którego Górny Śląsk jest bardzo dumny, jest pałac w Pławniowicach. Powstał on w latach 80. XIX wieku z woli hrabiego Franciszka II Bellastrema w miejscu poprzedniego obiektu – zbyt skromnego jak na potrzeby tak możnej rodziny. Dziś pałac w Pławniowicach należy do kościoła, jednak część pomieszczeń oraz park są udostępniane turystom.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Wiele osób mówi, że będąc na Górnym Śląsku warto udać się do Wodzisławia Śląskiego i zobaczyć atrakcje w tej miejscowości. Na pewno warto to zrobić. Jednak obowiązkowym punktem na trasie wycieczki skoncentrowanej na górnośląskich zamkach i pałacach jest Pszczyna, dawniej znana jako siedziba Hochbergów. Kto chce poznać dzieje Daisy, kto chce się nacieszyć widokiem pięknych wnętrz, ten koniecznie powinien zwiedzić tutejszy zamek i mieszczące się w jego murach muzeum. Nie lada gratką będzie też spacer po pszczyńskim parku, na terenie którego zachowały się m.in. malownicze stawy i mostki, herbaciarnia oraz rodzinne nekropolie, przypominające o dawnych panach Pszczyny. W niewielkiej odległości od tej rezydencji znajduje się niewielki zameczek myśliwski w Promnicach. Zachwyca on swoją sylwetką oraz pięknym otoczeniem, a bliskość rozległych lasów i Jeziora Paprocańskiego to jego największe walory.

Pałac Kawalera w Świerklańcu, piękna rezydencja w Koszęcinie oraz zamek w Kamieniu Śląskim, dziś znany jako Sanktuarium Świętego Jacka – oto kolejne atrakcje, jakimi może nas oczarować Górny Śląsk. Ta kraina zachwyca, a ciekawych niespodzianek i malowniczych zakątków jest tu znacznie więcej.