Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że nieodłącznym elementem każdego komputera jest dysk twardy. Jednak z pewnością nie dziwi nikogo to, że nie każdy zna się na tym i nie wie jakie są rodzaje dysków. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić zarówno podział, jak i ich zastosowanie, by tym samym w możliwie przejrzysty i prosty sposób zobrazować najważniejsze grupy, zastosowanie poszczególnych dysków, a także ich cechy. Oczywiście musimy tutaj wspomnieć o tym, że na przestrzeni wielu lat nastąpił ogromny postęp oraz rozwój w tej dziedzinie. Jeszcze do niedawna głównym kryterium wyboru dysku była pojemność i cena, a im więcej za niższą cenę udało się wybrać i kupić, tym lepiej. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdyż na rynku istnieje spora liczba dysków, które różnią się od siebie rozmiarem, żywotnością, zastosowaniem prędkością czy nawet interfejsem. Ponadto powinniśmy wiedzieć również o tym, że nie każdy dostępny na rynku dysk będzie pasował do sprzętu, którego aktualnie używamy. Zatem co warto wiedzieć o dyskach? Postaramy się opowiedzieć o tym w dalszej części naszego tekstu.

Rodzaje dysków twardych

zaczniemy od dysków półprzewodnikowych SSD. Pod względem budowy różnią się one całkowicie od dysków talerzowych HDD. Są one w całości zbudowane z kości pamięci flash i swoją budową zdają się przypominać klasycznego pendriva niż wspomniane tradycyjny dysk HDD. Największą ich zaletą jest bardzo duża prędkość odczytu i zapisu danych. Ponadto wyróżniają się bezgłośną pracą i brakiem ruchomych części, dzięki czemu pozostają odporne na upadki i działanie wyższej temperatury w trakcie pracy. W przypadku ich wad musimy tutaj wymienić cenę. Pominiemy tutaj szczegółowy podział ze względu na interfejs, a przejdziemy do dysków magnetycznych. Jeszcze do niedawna były one najczęściej stosowanym rodzajem nośników w komputerach osobistych, dlatego wybieraliśmy je do laptopów. Dane w dysku HDD zapisywane są na aluminiowych talerzach, które ułożone są one jeden na drugim. Proces zapisu i odczytu odbywa się za pomocą głowicy, która porusza się po ruchomym ramieniu. Ich zaletą jest duża pojemność i stosunkowo niska cena. Mankamentem jeżeli chodzi o dyski HDD jest dość długi czas dostępu do danych, gdyż głowica musi znaleźć się w odpowiedniej pozycji, by mogła zacząć ich odczytywanie. Musimy wspomnieć także o dyskach SAS, które są dyskami magnetycznymi, a pierwszą zauważalną różnicą będzie tutaj prędkość obrotowa talerzy. Cechują się one dużą niezawodnością i wysoką wydajnością nawet w przypadku, kiedy są mocno obciążone, ale za to udogodnienie musimy zapłacić dość dużą cenę. Dyski hybrydowe łączą różne cechy wspomnianych nośników w celu zachowania ich zalet.

Jak widać wybór dysku twardego do naszego komputera wcale nie jest zadaniem łatwym. Jeżeli jednak planujemy kupić nawet gotowe rozwiązanie, warta zgłębić wiedzę na ten temat, by sprostać swoim oczekiwaniom.

Co zrobić, kiedy dojdzie do awarii dysku?

Urządzenia elektryczne mają to do siebie, że dochodzi do różnego rodzaju awarii. Mogą być one wynikiem wadliwych podzespołów lub ich niewłaściwe użytkowanie będzie stanowiło przyczynę uszkodzenia. O ile na przykład w laptopie możemy wymienić matryce, o tyle sytuacja komplikuje się, kiedy doszło do awarii naszego dysku. W takiej sytuacji nie należy działać na własną rękę. Bezwzględnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć nasz uszkodzony sprzęt i w żadnym wypadku nie próbować uruchomić komputera ponownie, czy instalować różnego rodzaju programy, które miały do rzekomo uratować nasze utracone dane. Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do profesjonalnej firmy odzyskujące dane z dysków, która zajmie się tym zadaniem fachowo. Warto wiedzieć o tym, odzyskiwanie danych z dysku wcale nie jest zadaniem łatwym i oczywistym, dlatego też powinni się tym zająć fachowcy. Oznacza to więc, że nie należy zwlekać, jeżeli zaobserwujemy niewłaściwą pracę naszego komputera, a tym samym zauważymy pewne braki w plikach znajdujących się na dysku twardym lub zaniepokoi nas dźwięk wydobywający się z komputera. Wtedy też powinniśmy skorzystać z profesjonalnych usług i wybrać firmę odzyskujące dane z dysku, która odpowiednio wcześnie zareaguje i tym samym pomoże nam odzyskać ważne dla nas pliki.