Jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Bytom to moc atrakcji, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać wspaniałą lekcją historii. Co warto zobaczyć na terenie tego miasta?

Jednym z najważniejszych walorów Bytomia jest fakt, iż miasto to zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Prostokątny rynek oraz wyraźne ślady po dawnych murach miejskich przyciągają miłośników historii do tego miasta. Na rynku czeka wiele ciekawych obiektów. Jednym z tych najsłynniejszych jest pomnik śpiącego lwa z lat 70-tych XIX wieku. Tuż przy rynku wznosi się kościół parafialny z 1231 roku. Do dziś widoczne są tu ślady pierwotnej, gotyckiej architektury, choć we wnętrzu dominuje już bardziej współczesne wyposażenie. Najcenniejszym zabytkiem sztuki sakralnej jest tu obraz Matki Boskiej Bytomskiej z XV wieku, choć i barokowy obraz Wniebowzięcia NMP z XVII wieku, widoczny w ołtarzy głównym, zasługuje na uwagę. Bytom jest też miastem niezwykłym dla miłośników zabytków techniki. Wśród najważniejszych atrakcji miasta znajdują się takie obiekty, jak Elektrociepłownia Szombierki oraz Szyb Krystyna. Wielu wrażeń może też dostarczyć podróż kolejką wąskotorową, która w okresie letnim kursuje na trasie Bytom – Miasteczko Śląskie. Taka podróż w czasie to nie lada przygoda, a jednocześnie szansa na zapoznanie się z niezwykłym krajobrazem Górnego Śląska.

Bytom to ciekawe, pełne zabytków miasto o zróżnicowanej architekturze. W czasie wycieczki po jego terenie warto zajrzeć na wzgórze św. Małgorzaty, warto też zapoznać się ze zbiorami Muzeum Górnośląskiego. Wizyta na cmentarzu żydowskim, spacer po ulicy Dworcowej – oto kolejne propozycje dla tych, którzy chcą w czasie krótkiej wycieczki poznać Górny Śląsk i jego najciekawsze zakątki.