Jest jednym z najciekawszych miast, jakimi może nas oczarować województwo opolskie, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą lekcją historii. Brzeg zachwyca ciekawą historią oraz wspaniałymi zabytkami, które przypominają o czasach świetności tego miasta. Na co warto tu zwrócić szczególna uwagę?

Zwiedzanie Brzegu nie może się obejść bez wizyty na Zamku Książąt Brzeskich, służącym obecnie jako Muzeum Piastów Śląskich. Obiekt ten znany jest z pięknego dziedzińca oraz budynku bramnego, którego elewacja może się pochwalić wspaniałą dekoracją rzeźbiarską. Można tu zobaczyć popiersia 24 Piastów Śląskich, dzięki czemu można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat historii miasta. A co czeka w zamkowych murach? Wspaniała ekspozycja, dzięki której można lepiej poznać dzieje Śląska oraz losy piastowskich książąt. Wielkie wrażenie robią piastowskie sarkofagi i płyty nagrobne, z dumą prezentowane w zamkowych podziemiach, wielkie wrażenie robi też kolekcja średniowiecznych strojów i wystawa dzieł śląskiej sztuki sakralnej.

Będąc na Śląsku, warto też odwiedzić sosnowiecinfo.pl i sprawdzić najlepsze atrakcje w Sosnowcu.

Brzeg zachwyca też wspaniałymi świątyniami, obok których nie można przejść obojętnie. Wielkie wrażenie robi tu gotycki kościół św. Mikołaja, którego wieże zajmują bardzo ważne miejsce w panoramie miasta. Ta potężna bazylika, zaliczana do grona największych kościołów na Śląsku, przyciąga nie tylko swą sylwetką, ale i wspaniałym wnętrzem. Jej dumą są wiekowe polichromie, którym warto się uważniej przyjrzeć. Innym zabytkiem sakralnym, którego pominąć nie można, jest barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. W jego wnętrzu czekają wspaniałe freski, które mogą zrobić ogromne wrażenie nawet na najbardziej wymagających miłośnikach sztuki. Zachwycają też piękne sztukaterie oraz wspaniała pieta z XVIII wieku.

Brzeg to również piękne widoki na Odrę oraz parki miejskie, urzekające ogromną ilością zieleni i świetnym zagospodarowaniem. Najważniejszym z nich jest Park Nadodrzański, który kusi bliskością zamku oraz wspaniałą scenerią.